Školka má prázdniny aneb Kam v létě s předškolákem?

Příchod prázdnin vítají děti s radostným jásotem. Zaměstnaní rodiče však jejich radost obvykle nesdílejí. Už dlouho předem totiž plánují, zařizují a přikládají si mokrý hadr na čelo, protože...
Školka má prázdniny aneb Kam v létě s předškolákem?
Rodičovská dovolená je pro vás příjemnou minulostí, na kterou vzpomínáte s nostalgií a v době prázdnin možná i se slzou v oku. Z vašeho batolátka je už dávno předškolák, vy máte práci, jež vás baví, živí a uspokojuje, takže o ni nechcete v žádném případě přijít. Ale taky máte na krku letní prázdniny, kdy „vaše“ školka na dva měsíce zavírá z důvodu nutných rekonstrukcí a ty okolní na tom nejsou o nic lépe. Babičky samozřejmě ještě pracují, bydlí stovky kilometrů daleko, nebo se k hlídání vašich dětí staví s elánem socialistického instalatéra. V takovém případě je pro vás konec školkového roku zdrojem slušných stresů, protože dítě není panenka a nemůžete ho na celý den odložit do krabice s hračkami. Zeptejme se tedy spolu s básníkem: Kam s ním?

Hlídá celá rodina
Zatímco starší děti, tedy školáci, mohou alespoň část prázdnin strávit na letních táborech nebo sportovních soustředěních, se „školkovými“ caparty je to trochu horší. Přesto se nemusíte hroutit, a to i v případě, že nemáte k dispozici ani jednu hlídací babičku. Jsou totiž ještě jiné metody, jak se přes den postarat o předškolního potomka, a přitom být v klidu, že se má dobře, že se mu nic nestane a že se bude dobře bavit.
 
Finančně zřejmě nejpřijatelnější varianta letního rodinného rozvrhu je ta, kterou praktikuje i třicátnice Markéta, matka pětileté Martinky. „U nás přes léto nefunguje žádná náhradní školka, takže řešíme prázdniny tak, že týden strávíme spolu jako rodina a zbytek času pokryjeme z dovolené střídavě já, manžel a jeho maminka. Není to sice ideální, ale splácíme hypotéku a nemůžeme si dovolit utrácet za paní na hlídání,“ líčí Markéta způsob, jak se s prázdninami vypořádali u nich doma. Některým rodinám je ale líto trávit zasloužené letní volno odděleně, nemluvě o tom, že mnoho tatínků a maminek asi bude mít problém vybrat si celou dovolenou nebo její většinu najednou v průběhu letních prázdnin.
 
„Já jsem si během školkových prázdnin brala svého syna s sebou do práce,“ přidává svoji zkušenost pětatřicetiletá grafička Lucie, která měla štěstí na hodné a klidné dítě, které dokázalo celé hodiny sedět a hrát si s autíčky, malovat si, nebo si prohlížet knížky, zatímco si maminka odbývala své pracovní povinnosti. Teď už chodí Jirka do školy, ale Lucie se prázdnin (zatím) neděsí. Je totiž na rodičovské dovolené s mladším synem, takže léto je pro ni tentokrát v suchu.
 
Její metodu braní si dítěte do práce ještě zdokonalila referentka Marta: „Když měl můj šéf dovolenou, posadila jsem dceru na pohovku v jeho kanceláři, pustila jí pohádky na jeho DVD a měla jsem klid na práci.“ Ač vysedávání u televize není zrovna ideální prázdninovou aktivitou pro děti, maminky, které potřebují i s dítětem v práci něco udělat, chápou...
 
Také sedmadvacetiletá Zdeňka nemá přes léto k dispozici ani jednu babičku na hlídání, protože obě jsou ještě zaměstnané a mohou si vzít tak maximálně týden dovolené. Přesto v rodině našla pomocnou ruku: „Můj tatínek odešel před rokem do důchodu a špatně nese, že najednou nemá nic užitečného na práci. Tak se nabídl, že mám kluka přes léto pohlídá třeba několik týdnů. Jedou spolu na chalupu a oba se strašně těší, jak budou chodit na ryby, na houby a na výlety po hradech.“

Kamarádi i hlídací slečny
Má to tak někdo štěstí na dědečka, co říkáte? Ale pomoci nemusí vždycky někdo z nejbližších. Poptejte se třeba v širším příbuzenstvu. Možná zjistíte, že sestřenice se stejně starým dítkem si vezme ochotně vašeho rošťáka na týden na hlídání, nebo že teta, která bydlí sama, protože se její děti odstěhovaly do svého, by docela uvítala zpestření svého poklidného života. Podobně mohou zafungovat i kamarádky, se kterými si můžete vyjít vstříc navzájem. Cítíte-li se na to, vezměte s sebou na dovolenou kamaráda svého dítěte – kluky to bude víc bavit, nebudou se nudit ve společnosti dospělých a možná budou i méně zlobit.
 
Můžete také svěřit potomka slečně na hlídání, nebo k tomuto účelu zlákat starší studentku z rodiny, která si bude chtít vylepšit prázdninový rozpočet. Zadarmo to nebude, ale když není v dohledu babička, je to celkem schůdné řešení. Vybírejte si ale pečlivě, protože hlídací slečna by neměla být jen lačná výdělku, ale také by měla oplývat pozitivním vztahem k dětem, trpělivostí, fantazií při výběru her a také zodpovědností.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Tábory pro prcky
Přestože většina z nás se domnívá, že letní dětské tábory jsou jen pro děti školou povinné, při bližším zkoumání zjistíte, že na prázdninový pobyt můžete poslat i mladšího kluka nebo holku. Existují totiž i takzvané baby tábory, tábory pro předškoláky nebo tábory pro začínající táborníky, které podle těchto klíčových slov najdete ve vyhledávači na internetu, případně se zkuste poptat mezi známými. Většinou na tyto tábory můžete přihlásit děti již od 4 nebo 5 let a máte zajištěný pedagogický dohled, aktivity přiměřené věku, pravidelnou stravu i pitný režim a zdravotnický dohled, takže se nemusíte bát, že by se vašemu prckovi mohlo něco stát. Dokonce prý dohlédnou na to, aby dítě nechodilo v mokrých ponožkách, aby si mylo ruce, nosilo na sluníčku čepici a spalo v pyžamku a umyté.
 
Pokud se ještě necítíte na to, že byste vaše „miminko“ poslali na týden pryč s docela cizími lidmi, můžete vyzkoušet některý z příměstských táborů pro děti zaměstnaných rodičů, kam ráno dítko přivezete a večer si ho zase cestou z práce vyzvednete – špinavé, možná s rozbitým kolenem, ale šťastné a plné zážitků. Podobné denní tábory pořádají velmi často domy dětí a mládeže, takže se ptejte ve vašem okolí, nebo se podívejte na internet. Některé z nich jsou sice určeny jen pro starší děti, ale stále častěji se najdou i takové, kde se postarají i o školkové dítko (tj. ve věku od 4 až 5 let). Za den obvykle zaplatíte v řádu stokorun a můžete být klidní, že kromě organizované zábavy se vašemu potomkovi dostane i péče v podobě jídla a tekutin, na místě je samozřejmě také hygienické zázemí a výhodou je, že prcek se probouzí a usíná ve své postýlce, takže nedojde na slzavé scény typu „Maminko, přijeď si pro mě!“, které hrozí v případě klasického dětského tábora...
 
Tipy pro rodiče:
 
Celodenní tábory pro děti od 4 let organizují v červenci a srpnu například také O2 Žluté lázně. O dítě se vám postarají od 8 do 19 hodin a za 800 korun na den nabízejí sportovní aktivity, soutěže, výlety, angličtinu a další zábavu, celodenní stravu a pití i odborný dohled.
 
Další inspiraci hledejte na:
www.studiokolotoc.cz (Příbram)
www.skolka-jesle.cz (Praha)
www.miniskolkakarasek.cz (Brno)
 
Trochu jiná školka
 
Prázdninová školička
Pokud má přes prázdniny vaše domovská školka zavřeno, můžete toho využít a vyzkoušet, jak to chodí v jiných školkách, a to i v těch soukromých. Bude to sice něco stát, ale zase můžete být klidní, že je vaše dítě v dobrých a profesionálních rukou...
 
Čertův vršek v Praze 8
„Nejlepší je, když k nám do Prázdninové školičky přihlásí maminky své děti co nejdříve, ale pravděpodobně jim budeme moci vyhovět i v průběhu léta,“ říká Markéta Hlavicová, spolumajitelka a ředitelka Školičky Čertův vršek v Praze 8. „I o prázdninách máme otevřeno od 8 do 18 hodin a pro děti je připraven pestrý program v herně i na naší krásné a rozlehlé zahradě...“
 
Jděte se podívat předem
V případě, že se rozhodnete přihlásit dítě přes prázdniny do soukromé školky, doporučujeme předem se na místo zajít podívat, promluvit si s personálem a prohlédnout si, kde bude vaše dítě trávit čas. Ideální je, když první den přijde jen na jednu nebo více hodin a teprve až se s novou školkou seznámí a spřátelí, může začít docházet na celý den. Pokud jsou totiž děti zvyklé na kolektiv, budou v dočasné školičce za chvíli jako doma...
 
Text: Johana Barvínková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články